Conferinta Nationala de Chirurgie este creditata de Colegiul Medicilor din Romania cu 18 credite EMC.

HOTEL INTERNAŢIONAL
Sala COLOCVIUM Sala AUDITORIUM Sala MAGNUM Sala BELVEDERE
09:00 – 11:00 08:30 – 13:30  09.00 – 12:30 09.00 – 13:00
C1. Ce trebuie să conţină un raport structurat RMN în cancerul rectal?
Curs pentru chirurgi de explorare imagistică IRM în cancerul de rect
Coordonator curs:
Ferdinand Bauer
C2. Intestinul. Noi perspective patologice si terapeutice
Coordonator curs:
Ioana Grigoraş
C3. Tehnologii şi tehnici moderne de diagnosticare şi tratament în chirurgia hepato-biliara
Coordonatori curs: 
Cristian Lupaşcu, Irinel Popescu
C4. Chirurgia laparoscopică a colonului: o indicaţie bine stabilită
Coordonator curs:
Cătălin Copăescu, Victor Tomulescu
14.00 – 18:00 14.00 – 18:00 14.00 – 18:15 14.00 – 17:30
C5. Cancerul rectal. Chirurgie deschisă sau chirurgie minim invazivă?
Coordonatori curs: 
Viorel Scripcariu,
Cătălin Vasilescu
C6. Diagnosticul şi tratamentul endoscopic al formaţiunilor tumorale gastroduodenale
Coordonator curs: 
Marcel Tanțău
C7. Standarde şi ghiduri în chirurgia pancreatică
Coordonator curs: Sorin Barbu
C8. Erori în practica managementului politraumatismelor
Coordonator curs:
Lidia Ionescu
20:30 – Deschiderea oficiala si Cocktailul de Bun-Venit (Teatrul Național Vasile Alecsandri)

Sala VOIEVOZILOR – PALATUL CULTURII

08.30 – 10.30 Liver Surgery I
Moderatori: Irinel Popescu, Gabriel Oniscu, Vladimir Hotineanu
10.30 – 10.45 Pauză de cafea
10.45 – 12.30 Liver Surgery II
Moderatori: Cătălin Copăescu, Aleksandar Karamarkovic, Guido Torzilli
12.30 – 14.00 Lansare de carte / Adunare generala ARCHBPTPauză de prânz
14:00 – 16:00 Pancreatic & Biliary Surgery I
Moderatori: Sorin Barbu, Constantin Ciuce, Yogesh Vashist
16:00 – 16:15 Pauză de cafea
16:15 – 18:30 Pancreatic & Biliary Surgery II
Moderatori: Constantin Copotoiu, Cornel Iancu, Adrian Bartoş
Masă Rotundă “Conduita chirurgicală în DPC”
Moderatori: Constantin Copotoiu, Cornel Iancu
18.45 ŞEDINŢA SRC

Sala HENRI COANDĂ – PALATUL CULTURII

08.30 – 10.30 Patologie benignă a joncţiunii gastro-esofagiene
Moderatori: Silviu Constantinoiu, Nicola di Lorenzo, Adrian Lobonţiu, Carlo Castoro
10.30 – 11.00 Pauză de cafea
11.00 – 13.00 Complicaţii în Chirurgie I
Moderatori: Sorin Păun, Cristian Bulat, Ioan Costea
13.00 – 14.00 Pauză de prânz
14:00 – 16:00 Complicaţii în Chirurgie II
Moderatori: Franck Zinzindohoue, Ciprian Duţă, Victor Strâmbu
16:00 – 16:30 Pauză de cafea
16:30 – 18:30 Varia I
Moderatori: Teodor Horvat, Traian Pătraşcu, Nicolae Dănilă

Sala ROSSINI– PALAS CONGRESS HALL

08.30 – 10.30 Masă Rotundă “Managementul cancerului de rect I”
Moderatori: Bela Teleki, Ioan Christian Chiricuţă, Viorel Scripcariu
10.30 – 11.00 Pauză de cafea
11.00 – 13.00 Managementul cancerului de rect II
Moderatori: Laszlo Damjanovich, Vasile Binţinţan, Traean Burcoş
13.00 – 14.00 Pauză de prânz
14:00 – 16:00 Simpozion ARCE. Masă Rotundă 1
Moderatori: Catalin Copaescu, Florin Turcu, Dan Ulmeanu
16:00 – 16:30 Pauză de cafea
16:30 – 18:30 Simpozion ARCE. Masă Rotundă 2
Moderatori: Ciprian Duta, Călin Tiu, Victor Tomulescu

Sala PROCOPIU – PALATUL CULTURII

08.30 – 10.30 Guest session
Moderatori: Thierry Bege, Franco Stagnitti, Marius Anastasiu
10.30 – 11.00 Pauză de cafea
11.00 – 13.00 Chirurgie de urgenţă non-traumatică
Moderatori: Eugen Târcoveanu, Adrian Miron, Florin Iordache
13.00 – 14.00 Pauză de prânz
14:00 – 16:00 Trauma Viscerală
Moderatori: Mircea Beuran, Lorant Kiss, Cristian Lupaşcu, Alin Vasilescu
16:00 – 16:30 Pauză de cafea
16:30 – 17:30 Varia II
Moderatori: Abe Fingerhut, Ștefan Georgescu, Ioan Cordoș, Gheorghe Rojnoveanu
17:30 – 18:30 Adunarea SRCUT

HOL – PALATUL CULTURII

11:30 – 13:00 Sesiune E-POSTERE I
Comisie evaluare: Doru Munteanu, Adrian Bartoş
14:30 – 16:00 Sesiune E-POSTERE II
Comisie evaluare: Nicolae Iordache, Iusuf Timurlenc

Sala VOIEVOZILOR – PALATUL CULTURII

08.30 – 10.30 Chirurgia oncologică a tubului digestiv superior I
Moderatori: Lorant Kiss, Ion Georgescu, Gheorghe Ghidirim
10.30 – 11.00 Pauză de cafea
11.00 – 13.00 Chirurgia oncologică a tubului digestiv superior II
Moderatori: Eric Frechette, Silviu Constantinoiu, Dragoş Predescu
13.00 – 14.00 Pauză de prânz
14:00 – 16:00 Complicaţii în Chirurgie III
Moderatori: Adrian Miron, Valeriu Şurlin, Daniel Cristian
16:00 – 16:30 Pauză de cafea
16:30 – 18:30 Hernia Club
Moderatori: Victor Strâmbu, Dan Ulmeanu

Sala HENRI COANDĂ – PALATUL CULTURII

08.30 – 10.30 Chirurgie HBP I
Moderatori: Reyad Abbadi, Constantin Ciuce, Irinel Popescu
10.30 – 11.00 Pauză de cafea
11.00 – 13.00 Chirurgie HBP II
Moderatori: Sorinel Luncă, Cristian Lupaşcu, Eugen Brătucu
13.00 – 14.00 Pauză de prânz
14:00 – 16:00 Chirurgie HBP III
Moderatori: Vladislav Braşoveanu, Valentin Muntean, Mircea Beuran
16:00 – 16:30 Pauză de cafea
16:30 – 18:30 Chirurgie HBP IV
Moderatori: Ioan Costea, Iulian Brezean, Stelian Pantea

Sala ROSSINI– PALAS CONGRESS HALL

08.30 – 10.30 Chirurgie minim invazivă I
Moderatori: Florian Popa, Ştefan Georgescu, Răzvan Popescu
10.30 – 11.00 Pauză de cafea
11.00 – 13.00 Chirurgie minim invazivă II
Moderatori: Eugen Târcoveanu, Valentin Calu, Bogdan Mastalier
13.00 – 14.00 Pauză de prânz
14:00 16:00 Cancere Colorectale I
Moderatori: Cătălin Vasilescu, Philip Quirke, Guy Zeitoun
16:00 – 16:30 Pauză de cafea
16:30 – 18:30 Cancere Colorectale II
Moderatori: Gabriel Dimofte, Ferdinand Bauer, Constantin Copotoiu
Sala PROCOPIU – PALATUL CULTURII
08.30 – 09.30 Actualităţi în bolile inflamatorii intestinale
Moderatori: Carol Stanciu, Marcel Tanţău, Anca Trifan
09.30 – 10.30 Abordarea multidisciplinara in bolile inflamatorii intestinale
Moderatori: Carol Stanciu, Marcel Tanțău
10.30- 11.00 Pauză de cafea
11.00 – 13.00 Varia III
Moderatori: Ioana Grigoraş, Mihai Radu Diaconescu, Dan Sabău
13.00 – 14.00 Pauză de prânz
14:00 – 16:00 Chirurgie endocrină
Moderatori: Alexandru Grigorovici, Valentin Muntean, Radu Dănilă
16:00 – 16:30 Pauză de cafea
16:30 – 18:30 Sesiune Studenţi
Moderatori: Silviu Constantinoiu, Cătălin Dogaru, Dana Pisică, David Busnosu

HOL – PALATUL CULTURII

11:30 – 13:00 Sesiune E-POSTERE III
Comisie evaluare:  Ion Daniel, Octavian Unc
14:30 – 16:00 Sesiune E-POSTERE IV
Comisie evaluare: Vlad Nuţu,  Alin Vasilescu

Sala VOIEVOZILOR  – PALATUL CULTURII

09:00 – 11:00 Boli ale peritoneului şi retroperitoneului
Moderatori: Pompiliu Piso, Fulger Lazăr, Claudiu Turculeţ
11:00 – 11:30 Pauză de cafea
11:30 – 13:00 Patologie Ginecologică
Moderatori: Eugen Târcoveanu, Patriciu Achimaş-Cadariu, Radu Iulian


Sala HENRI COANDĂ 
– PALATUL CULTURII

09:00 – 11:00 Sesiune Asistenţi medicali
Moderatori: Mihaela Rusu, Luminiţa Popeanu